František Vlček - keramická plastika

Název díla: Rovnováha,  autor: František Vlček, technika: keramika, kov, břidlice - náhled obrázku

V 1967 absolvoval keramickou školu v Bechyni, v současné době žije v Kadani.

Užitná keramika v tvorbě Františka Vlčka představuje jen nepatrnou část, mezi jeho keramickými pracemi výrazně dominuje volná plastika.

Představy a vjemy přicházející z okolního světa se pod jeho rukama materializují do podob svébytných figur. Humorné vidění člověka a zhmotnělé mezilidské vztahy se vinou jako příslovečná červená nit celou jeho tvorbou.

Pryč jsou uhlazené skulptury, které jsme znali dříve. Ze souboru drsně strukturovaných keramických prací se vynořují obrysy bájných archetypálních bytostí, rozpoznáváme pokorné a citlivé motivy ženy, andělé, poslové dobrých zpráv, nás berou pod svá ochranná křídla.

 
Název díla: Hrající, autor: František Vlček, technika: keramika,kov - náhled obrázku

Své vize modeluje z univerzálního pramateriálu, z hlíny. Rýsující se syrovost hrubého cihlového střepu vznikajícího v žáru keramické pece zjemňuje matnou zelenou mědnatou glazurou, probarvováním částí plastik pomocí kysličníků kovů i finální reprezentativní dekorací drahými kovy.

Díla Františka Vlčka byla převážně vystavena na společných výstavách s díly jeho manželky, malířky Jitky Gavendové, ve městech Chomutov, Kadaň, Klášterec nad Ohří, Cheb, Sokolov, Děčín, Liberec, Jablonec nad Nisou, Český Krumlov, Praha, Selb, Wundsiedel.

 

Nyní se k výstavním místům řadí i tyto internetové stránky, kde si keramické plastiky Františka Vlčka můžete také prohlédnout.

Internetová galerie keramických plastik Františka Vlčka - „01“ (publikováno 27.11.2011, aktualizováno 18.2.2012)