Jitka Gavendová - obrazy

Název díla: Čtyrlístek, autor: Jitka Gavendová, technika: malba na dřevo - náhled obrázku

V roce 1966 absolvovala keramickou školu v Karlových Varech. Nyní žije v Kadani.

Malířská tvorba Jitky Gavendové je neodmyslitelně spojena s přírodou. Na svých procházkách po cestách vedoucích krajinou, která nás, chtělo by se říci, běžně a obyčejně obklopuje, nachází inspiraci v drobných detailech, kolem kterých často projdeme bez povšimnutí. Nasává atmosféru přírodního světa, obdivuje keře šípků, hlohů, trnek, barevné proměny přírody i všudypřítomné drobné zpěvné ptactvo. Z toho všeho pak ve svých představách vykouzlí specifický jemný snový svět.

 

Zasněnost, zvláštní barevné nálady, filigránsky zachycené kapky rosy na stéblech trav, štěbetání ptáčků zpěváčků, všechny tyto drobné detaily pak nalézáme v kompozicích jejích poetických obrazů.

Název obrázku: V Českém Krumlově, autor: Jitka Gavendová, technika: akryl - náhled obrázku

Druhým velkým zdrojem inspirace je historie. Vedle tváří, které znamenaly tolik, že se nám jejich jména dochovala, se na nás dívá i mnoho neznámých, anonymních, většinou jemných ženských tváří evokujících atmosféru dávno zmizelého světa. Zaslechneme-li v obrazech inspirovaných přírodou zpěv ptáků, může se k nám donést dozvuk zvonivého smíchu dam z fraucimoru pana Voka.

Malířka však nežije pouze ve svém niterně vypointovaném světě, významná část její tvorby je zaměřena na kresbu a grafickou zkratku, které nacházejí uplatnění v užité grafice a v propagační tvorbě.

 

Díla Jitky Gavendové byla vystavena převážně na společných výstavách s tvorbou svého manžela, keramika Františka Vlčka, ve městech Chomutov, Kadaň, Klášterec nad Ohří, Cheb, Sokolov, Děčín, Liberec, Jablonec nad Nisou, Český Krumlov, Praha, Selb, Wundsiedel.

Nyní se k výstavním místům řadí i tyto internetové stránky, kde si můžete obrazy Jitky Gavendové také prohlédnout.

Internetová galerie obrazů Jitky Gavendové - „01“ (publikováno 27.11.2011)